wtorek, 23 listopada 2021

25 listopada obchodzone jest święto bardzo lubiane przez wszystkie dzieci: DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. 

Z tej okazji, w naszej bibliotece, można było zobaczyć wystawkę książek, których bohaterami są bardzo znane i mniej znane misie. Chętni uczniowie mieli okazję wykazać się talentem plastycznym i namalować misia... z zamkniętymi oczami😀

Uczniowie, którzy tego dnia wypożyczyli książkę oraz wyrecytowali dowolny wierszyk z misiem w roli głównej otrzymali upominek-niespodziankę. Byli to: Alicja Sobarnia, Joanna Żołnowska, Hanna Mróz, Milena Magierek oraz Nikodem Klimosz.















środa, 17 listopada 2021

W roku szkolnym 2021/22 klasa 5 bierze udział w innowacji pedagogicznej pt. Reading Corner - lektura na języku angielskim. Ma ona za zadanie nie tylko doskonalenie kompetencji językowych, ale także wkrótce umożliwi współpracę międzyszkolną. Uczniowie mają szansę dać się pochłonąć lekturze w zaciszu szkolnej biblioteki w specjalnie dla nich stworzonym kąciku z literaturą angielskojęzyczną. Oczywiście mogą z niego korzystać wszyscy uczniowie naszej szkoły, również ci najmłodsi. Specjalnie na nich czekają bardzo atrakcyjne książeczki obrazkowe i książeczki - zabawki z ruchomymi elementami.




 

wtorek, 16 listopada 2021


Uczniowie klas pierwszych zostali włączeni do grona użytkowników naszej biblioteki😀

Zanim dokonali pierwszego samodzielnego wypożyczenia wzięli udział w zabawie "Zgadnij, kto to". Chóralne i ekspresowe odpowiedzi wykazały, że nasze pierwszaki mogą pochwalić się dużą znajomością bajek, baśni i wierszy z repertuaru dziecięcego. Czytuś, mieszkaniec naszej biblioteki, opowiedział najmłodszym czytelnikom o zasadach panujących w bibliotece i czytelni oraz przypomniał jak dbać o wypożyczone książki. Uczniowie dowiedzieli się jakie książki są w bibliotece gromadzone i w jaki sposób znaleźć tę, którą chcą przeczytać. Mieli także okazję zwiedzić biblioteczny magazyn - wszyscy byli pod wrażeniem ilości książek znajdujących się na regałach. Do każdej wypożyczonej przez uczniów książki dołączony był upominek - pamiątkowa zakładka.

Mam nadzieję, że nasze pierwszaczki będą prawdziwymi przyjaciółmi książek i częstymi gośćmi w szkolnej bibliotece. 

"Od dziś jesteśmy jak wielka rodzina, 

dziś Wasza z książką przygoda się zaczyna. 

Książki Was nigdy nie zawiodą, 

a w życiu nieraz Wam pomogą"

 




















piątek, 12 listopada 2021

 

Mam nadzieję, że nikt w naszej szkole tak nie myśli:) Podczas spotkań z uczniami klas pierwszych często pojawia się konieczność wyjaśnienia im czym są lektury - tłumaczę wtedy, że są to tak fajne książki, że wszyscy uczniowie muszą je przeczytać. I takiej wersji będziemy się trzymać;-)

Nasi uczniowie czytając lektury często robią to w sposób aktywny, wymagający działania i przeżywania. Wnoszą własne pomysły. Wykonują lapbooki, lekturowe pudełka, lekturowniki, nakręcają filmiki… Wiedzą, po co czytają.Takie omawianie lektury nie jest ani nudne, ani stereotypowe. Chcemy udowodnić, że LEKTURA NIE MUSI BYĆ NUDNA.
    
 Uczniowie klasy 3a, swoimi pięknymi lapbookami, zachęcają do przeczytania książki Joanny Papuzińskiej pt. "Asiunia". To historia  dziewczynki, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach Wtedy to pewnej nocy znikła jej mama i cały dom. Asiunia musiała iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze...
Książka ta to wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest jedną z pozycji w serii Wojny dorosłych - historie dzieci.



 







W twórczy sposób pracują z lekturami także uczniowie klasy 4b, 4c oraz 5c. Zapoznali się oni z lekturami "Mikołajek w szkole" oraz "Chłopcy z Placu Broni".











27 października bibliotekę szkolną odwiedziła klasa 3c. Uczniowie przypomnieli sobie główne zasady korzystania z biblioteki oraz czytelni. Poznali zasady układania księgozbioru na regałach oraz dowiedzieli do czego służy katalog kartkowy i jak posługiwać się katalogiem elektronicznym. Przestawiono im nowości wydawnicze zgromadzone w bibliotece jednocześnie wyjaśniając zasady podziału księgozbioru oraz wyodrębniania literatury pięknej i popularno-naukowej. Na koniec wszyscy zabrali się za czytanie:)





Początek listopada wita nas jednym z najchętniej obchodzonych przez dzieci świąt:

Międzynarodowym Dniem Postaci z Bajek

Obchodzimy je w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. 
Dzień Postaci z Bajek to święto wszystkich bajkowych postaci. Jak wiemy, bajki są nieodłącznym elementem dzieciństwa - bawią, uczą, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, wzbogacają słownictwo, rozweselają, a także wychowują kształcąc w dzieciach odpowiednie postawy moralne (wszak jedną z podstawowych cech bajek jest to, że dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane). Wydawałoby się, że znajomość bajek łączy pokolenia, lecz z moich rozmów z uczniami wynika, że coraz częściej odchodzą oni od bajek tradycyjnych, tych znanych "od zawsze" na rzecz całkiem współczesnych. Wykazał to również Plebiscyt na najbardziej lubianą bajkową postać podczas którego propozycje małych czytelników były zupełnie inne od tych, które zostały złożone przez dorosłych.
W ramach obchodów święta w bibliotece zorganizowano liczne zabawy podczas których uczniowie wykazywali się się znajomością tytułów bajek, rozpoznawali bajkę po przeczytaniu fragmentu książki lub usłyszeniu motywu muzycznego. Ci, którzy lubią malować, mogli narysować swoich ulubionych, najbardziej wyróżniających się lub śmiesznych bohaterów bajek. 
Przez cały miesiąc uczniowie klas I - III mają okazję do wzięcia udziału w Quizie błyskawicznym 'Zgadnij, kto to", a uczniowie klas II - VIII w konkursie "Kochamy bajki"- materiały obu zabaw znajdują się w bibliotece.
Wszyscy uczniowie zaproszeni zostali do przebrania się w swoje ulubione bajkowe postacie lub przyniesienia ich najważniejszych atrybutów. Dzięki temu w całej szkole było bardzo bajkowo:)









 

 Podsumowanie miesiąca

NAJLEPSI CZYTELNICY PAŹDZIERNIKA

I MIEJSCE: Antoni Karaś (kl. IIIa)  i Szymon Richter (kl. IIb) – 15 wypożyczeń

II MIEJSCE: Amelia Mazur (kl. IIIc) – 13 wypożyczeń

III MIEJSCE: Marlena Góra (kl. IIIa) – 9 wypożyczeń

 

NAJLEPSI CZYTELNICY W KLASACH I - III

2a – Tymoteusz Welchar, Michał Kulikowski, Sandra Ptak

2b – Szymon Richter, Bartosz Szmuk, Alicja Gruszka, Julia Wichniewicz

2c – Julia Mrozek, Oskar Konieczny, Maja Tobjasz, Mikołaj Nabożny

3a – Antoni Karaś, Marlena Góra, Katarzyna Morawska, Mikołaj Szypuła, Sylwia Galisz

3b – Tomasz Ajzychart, Ewa Łęcka, Milena Magierek

3c – Amelia Mazur, Małgorzata Glac, Michalina Walica

NAJLEPSI CZYTELNICY KLAS IV

I miejsce: Laura Richter

II miejsce: Natalia Hertlein

III miejsce: Alicja Synaszko, Laura Krypczyk, Sebastian Gilek, Urszula Duda

NAJLEPSI CZYTELNICY KLAS V

I miejsce: Franciszek Kozieł

II miejsce: Alicja Folwarczny

III miejsce: Kamila Leszczyńska, Piotr Głodowski

NAJLEPSI CZYTELNICY KLAS VI

I miejsce: Julia Wilczak – Przybyła, Kinga Sąsiadek

II miejsce: Aleksander Figurski, Klaudia Kałuża

NAJLEPSI CZYTELNICY KLAS VII

I miejsce: Katarzyna Filip, Oliwia Grzonka

NAJLEPSI CZYTELNICY KLAS VIII

I miejsce: Martyna Przybysz, Sandra Kazaniecka

II miejsce: Oday Sail Hasseeb

III miejsce: Bartosz Oleksy, Emilia Dusza, Kamil Ledwoń, Paulina Pytel, Zuzanna Gawełczyk

                                                               GRATULACJE!

 


 
PRZERWA NA CZYTANIE
 
Zrobiliśmy sobie PRZERWĘ! W klasach, w sekretariacie, w szatniach, na korytarzach, na świetlicy, na sali gimnastycznej i na boisku. Na dywanach, na krzesłach i na ławeczkach. Na stojąco i na leżąco, a także całkiem porządnie – na siedząco. Wszędzie zapanowała PRZERWA. Niezwykła PRZERWA, bo PRZERWA NA CZYTANIE! W tym roku cała społeczność naszej szkoły (uczniowie i nauczyciele oraz inni pracownicy) wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji "Przerwa na czytanie”. Jest ona realizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
18 października od godziny 8.30 ta wyjątkowa PRZERWA zapanowała w klasach 1a, 2a, 2b, 3a, 3b, 1c, a 19 października od godziny 11.45 we wszystkich pozostałych.
Co czytaliśmy? Książki przyniesione z domu lub wypożyczone ze szkolnej biblioteki. Zabawne i poważne, grube i cienkie, nowiuteńkie i całkiem stare.
Jak czytaliśmy? Cicho, tylko dla siebie i głośno – dla innych. Niektórzy szybko połykali kolejne strony, inni powolutku, wodząc paluszkami po tekście odczytywali zdania (brawa dla naszych pierwszaczków!).
W ramach dodatkowych atrakcji tego dnia w naszej szkole zagościł Harry Potter, Batman, Czerwony Kapturek i inni bohaterzy książek. Miło było ich spotkać na korytarzach i w klasach. Powstały również plakaty z wyjątkowo pomysłowymi hasłami zachęcającymi do czytania. To była bardzo udana PRZERWA.
 


 
 




 


 W LISTOPADZIE W BIBLIOTECE

1. Obchodzimy święta:

- Dzień Postaci z Bajek

- Dzień Pluszowego Misia

2. Witamy wśród użytkowników biblioteki uczniów klas pierwszych

-1a - 9 listopada

-1b - 15 listopada

-1c - 10 listopada

3. Główkujemy rozwiązując zdania konkursowe

- Świerszczykową Łamigłówkę (od 3 listopada)

- Quiz błyskawiczny "Kto to"? dla uczniów kl. I - III (od 8 listopada) - uczniowie rozwiązują go w bibliotece

- "Kochamy bajki" dla uczniów kl. II - VIII (od 15 listopada)


Relacje z wydarzeń - już wkrótce!

wtorek, 9 listopada 2021

 Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Zgodnie z głównym hasłem tegorocznej edycji święta, przez cały miesiąc w działaniach bibliotecznych pojawiały się baśnie i legendy z całego świata. Były one głośno czytane uczniom przebywającym w czytelni, a także omawiane podczas zajęć. Uczniowie mieli okazje przypomnieć sobie utwory najbardziej popularne oraz zapoznać się z całkiem nowymi.

Uczniowie klasy IIIa z wielką uwagą wysłuchali Legendy o Skarbniku. Pracując z tekstem udzielali odpowiedzi na pytania. Na koniec wykonali pracę plastyczną przedstawiającą losy głównego bohatera legendy.



Uczniowie klas II, III i IV mieli okazję sprawdzić swoją znajomość baśni pt. "Kopciuszek". W związku z tym, że wersji baśni jest wiele, obowiązywała ta, której autorem jest Ch. Perrault (w opracowaniu H. Januszewskiej). Uczniowie zapoznali się ze słuchowskiem, a następnie odpowiadali na pytania wykazując się umiejętnością bardzo uważnego słuchania. W konkursie wzięło udział 36 uczniów, a zwycięzcami zostali:
Hania Wojciechowska
Adam Szymura
Patrycja Marcol
Maja Galisz
Małgorzata Glac
Sandra Ptak
Jakub Sobczak
Lena Stopa
Agata Wawrzyniak
Zuzanna Wowra
Przemysław Posieczek
Artur Papierok

Uczniowie klas starszych mieli natomiast okazję wykazać się znajomością pojęć związanych z literaturą. Najlepszymi okazali się:
Zuzanna Gawełczyk
Zuzanna Bąk
Sandra KazanieckaMartyna Przybysz
Łukasz Kozłowski
Oday Hasseeb Sail
 
Trzecią zabawą przygotowaną dla uczniów była Łamigłówka ze Świerszczykiem. Prawidłowo rozwiązali ją:
Joanna Żołnowska
Tymoteusz Welchar
Julia Mleczko
Marlena Góra
Łucja Góral
Dawid Wójcicki
Klaudia Oleksy
Hanna Mróz
 
Laureaci wszystkich konkursów zostali nagrodzeni punkcikami z zachowania oraz otrzymali drobne upominki. 

 



W dniach 8‐15 maja swoje święto mają wszyscy fani czytania- właśnie wtedy w Polsce odbywa się TYDZIEŃ BIBLIOTEK . Głównym celem tego wydarze...