niedziela, 28 lutego 2021
środa, 24 lutego 2021
"DĄŻCIE DO CELU. NIE SZUKAJCIE USPRAWIEDLIWIEŃ."
Nie żyje Aleksander Doba - bohater niezwykłej książki Łukasza Wierzbickiego "Ocean to pikuś". "Zmarł śmiercią podróżnika", na szczycie Kilimandżaro.
"Ocean to pikuś" to
oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o człowieku, który w 2010 roku, jako pierwszy
człowiek na świecie, przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na
kontynent. To książka o człowieku pełnym optymizmu, dla którego wiek nie
był żadną przeszkodą w spełnianiu marzeń.
Marzenia to moja siła napędowa. Nie bójcie się marzyć!, tak mawia jej bohater.
Więcej o książce, jej bohaterze i autorze możecie przeczytać wchodząc na stronę: https://lukaszwierzbicki.pl/ksiazki/ocean-to-pikus/
poniedziałek, 22 lutego 2021
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
To święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Postawa młodych ludzi stała się inspiracją do ustanowienia dnia, który ma przypominać, jak wielkim skarbem jest język ojczysty.
Wiele osób twierdzi, że nasz język jest
trudny. Jak Wy sobie z nim radzicie? Połamcie dziś swoje języki próbując wypowiedzieć takie zdania:
Czesał czyżyk czarny koczek, czyszcząc w koczku każdy loczek.
Dom z powybijanymi oknami.
Idzie Sasza suchą szosą.
Jerzy nie wierzy, że na wieży jest gniazdo jeży.
Karolina dryluje kolorowe mirabelki.
Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
Kupcie babci kapcie w ciapki, w ciapki kapcie babci kupcie.
Sasza suszy sobie swoje szorty.
Dla uczniów klas starszych również mam zadanie - wybierzcie formy prawidłowe (na odpowiedzi, poprzez dziennik Librus, czekam na końca tygodnia).
1.
a) Po jeziorze pływał czarny łabądź.
b) Po jeziorze pływał czarny łabędź.
2.
a) Zapomniałem wziąć książkę!
b) Zapomniałem wziąść książkę!
3.
a) Tytuł piszemy zawsze w cudzysłowiu.
b) Tytuł piszmy zawsze w cudzysłowie.
4.
a) Widziałam bardzo ładny swetr.
b) Widziałam bardzo ładny sweter.
5.
a) Proszę pani, czy mogłaby mi to pani wytłumaczyć?
b) Proszę panią, czy mogłaby mi to pani wytłumaczyć?
6.
a) Nie lubię kisielu truskawkowego.
b) Nie lubię kiślu truskawkowego.
7.
a) Poproszę jednego pora.
b) Poproszę jedną porę.
8.
a) Kupiłam bardzo ładny podkoszulek.
b) Kupiłam bardzo ładną podkoszulkę.
9.
a) Dziś jest dwudziesty drugi luty.
b) Dziś jest dwudziestego drugiego lutego.
10.
a) Wszyscy uczniowie włączają kamerki.
b) Wszyscy uczniowie włanczają kamerki.
Dzień Języka Ojczystego proponuję spędzić z książkami, które udowadniają, że nasz język jest bardzo ciekawy. Czy znacie pochodzenie różnych słów i powiedzeń? Czasami używamy pewnych konstrukcji nie do końca zdając sobie sprawę, skąd pochodzą. Z pewnością znacie powiedzenie "robić sobie hocki - klocki". Wzięło się ono ze zwyczaju przypinania pannom w Środę Popielcową klocków, czyli kawałków drewna lub innych przedmiotów, które ktoś musiał zdjąć im z pleców, by ukrócić żarty. Jeżeli chcecie poznać więcej ciekawostek, dowiedzieć się czym jest fałszura, albo jakim słowem można zastąpić przymiotnik fajny, sięgnijcie po książki Małgorzaty Strzałkowskiej "Dawniej, czyli drzewiej" oraz Agnieszki Frączek "Dziadki i dziatki, czyli o słowach starych i nowych".
niedziela, 21 lutego 2021
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
Święto to obchodzone jest 17 lutego we Włoszech i w Polsce. Ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, zwrócić uwagę na konieczność niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwić ludzi na często trudny koci los.
Czy wiecie z ilu kości składa się kot i jego ogon? Którzy ze słynnych władców bali się kotów? Ile paluszków mają koty w przednich, a ile w tylnych łapkach? Dlaczego dorosłe koty nie powinny pić mleka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książkach z naszej biblioteki!
W ramach obchodów Dnia Kota w bibliotece zorganizowano tematyczną wystawkę książek oraz przygotowano dla uczniów zestawy ciekawostek. Zdobyta wiedza pozwoliła uczniom klas młodszych na wzięcie udziało w quizie ze znajomości kociego życia i zdrowia. Powstała również wyjątkowa Galeria Kotów Bibliotecznych😊
wtorek, 16 lutego 2021
RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ
To akcja czytelnicza, która odbyła się w naszej bibliotece z okazji Walentynek. Uczniowie mieli możliwość wypożyczenia książki "w ciemno": nie znając jej tytułu, autora, recenzji ani okładki. Przygotowane książki rozeszły się jak świeże bułeczki. Mam nadzieję, że książkom uda się rozkochać w sobie swoich czytelników.
"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki"
To międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I - III. W bieżącym roku szkolnym biorą w nim uczniowie klasy 2a wraz ze swoją wychowawczynią - p. Zuzanną Zielińską. Założeniem projektu jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną oraz wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym, a także rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie.
Cele ogólne:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej
- rozwijanie aktywności czytelniczej
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom
- integracja zespołu klasowego.
czwartek, 11 lutego 2021
Przeminęło z PĄCZKIEM, czyli 🍩🍩TŁUSTY CZWARTEK NA WESOŁO!🍩
Tylko w naszej bibliotece PĄCZKI, które nie idą w biodra😉
Czy wiecie, że:
- jeden pączek ma ok.300 kalorii
- godzina czytania spala ok. 40 kalorii
zatem: Jeśli zjesz pączka, możesz bezkarnie czytać prawie 8 godzin!😍
Co dziś przeczytacie?😀
Zachęcam do udziału w literacko-pączkowej zabawie na profilu FB naszej szkoły😀
Oto efekt zabawy naszych uczniów:
wtorek, 2 lutego 2021
KSIĄŻKI KOCHAMY, ŻADNEJ NIE WYRZUCAMY
Bardzo często uczniowie pytają mnie, czy mogą przynieść do biblioteki książki, które już nie są im (lub ich rodzicom) potrzebne. Cieszy mnie to pytanie, bo świadczy o tym, że stara zasada: KSIĄŻEK SIĘ NIE WYRZUCA, nadal funkcjonuje.
W miesiącu lutym zachęcam do przejrzenia domowych biblioteczek. Jeżeli znajdziecie w nich książki po które już nie sięgacie, a są one w dobrym stanie - podarujcie je naszej bibliotece.
PS. W związku z tym, że w naszej bibliotece książek "wiekowych" jest cała masa, nie przynosimy książek wydanych przed 2010 rokiem. Zasada ta nie dotyczy lektur - te mogą być starsze:)
poniedziałek, 1 lutego 2021
Styczeń pożegnał nas przemiłym dniem - Międzynarodowym Dniem Przytulania. Święto to można obchodzić również 24 czerwca, ale z racji aktualnej pory roku chyba trudno się dziwić, że ludzie wolą celebrować je zimą. Co ciekawe, Polacy mają własne przytulakowe święto - Narodowy Dzień Przytulania, który jest obchodzony 21 stycznia.
Przytulajmy się na zdrowie!
Przytulanie jest bardzo potrzebne na każdym etapie życia człowieka. Z
badań wynika, że dzieci, które są pozbawione ciepła i kontaktu
fizycznego rozwijają się znacznie gorzej niż te, których potrzeba
bliskości zostaje zaspokojona. Przytulając drugiego człowieka wydziela się hormon zwany oksytocyną –
hormon przywiązania. Przytulanie się zbliża więc nas do siebie i
sprawia, że darzymy się większą sympatią.
Przy okazji tego święta chciałam polecić kilka pozycji z naszej bibliotecznej półki - trochę o emocjach, o uczuciach, o wartościach. Są to książki nietypowe, zaledwie kilkunastostronicowe, z pięknymi ilustracjami i niewielką ilością tekstu. Dobrze by było, gdyby stały się one okazją do rozmowy z dzieckiem o tym, co mu w duszy gra.
1. Rebecca Elliott "Dziewczynka z zoo"- Książeczka obrazkowa o zagubionej i samotnej dziewczynce.W delikatny sposób nawiązuje do tematu adopcji.
2. Rebecca Elliott "Czasami" - Pogodne opowiadanie zachęcające do odwagi w trudnych sytuacjach, także podczas choroby. Kiedy Klementynka musi iść do szpitala, Tobi wie, że powinni się wspierać nawzajem. Razem łatwiej pokonać strach.
3. Siergiej Michałkow "Nie płacz, Koziołku" - Wzruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Nieposłuszny wobec rodziców Koziołek zostaje uwięziony na małej wyspie. Głodny i przemarznięty, drży w obawie przed grasującą po okolicy bandą wilków. Kiedy traci już nadzieję na ocalenie, na ratunek spieszą mu wierni przyjaciele.
4. Alison McGhee "Kiedyś" - Piękna historia o miłości rodzicielskiej ubrana w proste słowa i pięknie zilustrowana. Tę książkę koniecznie powinna przeczytać każda Mama ze swoją Córeczką.
5. Cori Doerrfeld "A królik słuchał"- Mały Taylor w skupieniu bawi się klockami. Kiedy budowla się rozpada,
chłopiec nie bardzo wie, jak ma na to zareagować. Zaraz nadbiega jednak
całe mnóstwo doradców, którzy wiedzą lepiej, czego Taylor chce i
potrzebuje…
6. Tina Oziewicz "Co robią uczucia" - Radość, duma, zachwyt, złość, niepokój, lęk... Wszyscy znamy te uczucia - i wiele innych. Ale czy wiemy, co robią, kiedy mają wolne? Ta dowcipna, ciepła książka zaprasza dzieci i rodziców do rozmowy i rozmyślań o tym, co dzieje się w świecie uczuć.
Drodzy Czytelnicy!
Z ogromną tęsknotą oczekujemy na powrót uczniów klas starszych. Na szczęście, uczniowie klas I - III tłumnie odwiedzają bibliotekę:)
W styczniu z biblioteki szkolnej wypożyczono 297 książek. Najwięcej (14 książek) wypożyczyła LAURA RICHTER🏅
Wyniki styczniowej edycji Konkursu na najbardziej aktywnego czytelnika są następujące:
W dniach 8‐15 maja swoje święto mają wszyscy fani czytania- właśnie wtedy w Polsce odbywa się TYDZIEŃ BIBLIOTEK . Głównym celem tego wydarze...
-
"Poezja jest światem przeżyć i refleksji. Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem w dobie maszyn i komputerów" ...
-
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek Dzisiejsze święto rozpoczyna XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek . W tym roku odbywa się...