wtorek, 7 kwietnia 2020

Trwa wielkie świętowanie 75. urodzin magazynu dla dzieci „Świerszczyk”

 

Szybkie pytanie dla dobrych matematyków:  
W którym roku wydano pierwszy numer tego czasopisma?

  • Pierwszy numer czasopisma "Świerszczyk" został wydany w Łodzi, w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" 1 maja 1945 roku, a więc podczas wojny. Aż trudno uwierzyć, że czasopismo to towarzyszyło więc nie tylko Waszym rodzicom, babciom, dziadkom, ale także nawet prababciom i pradziadkom!  
  • Jego tytuł wymyśliła znana pisarka - Ewa Szelburg-Zarembina. Jest ona autorką książek "Idzie niebo ciemną nocą", "Najmilsi", "A... a... a... kotki dwa". Jest ona także inicjatorką budowy Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka, który jest obecnie jednym  z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce.
  • Dlaczego czasopismo otrzymało taki tytuł? Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w wojennej zawierusze – ciepła rodzinnego domu. 

Obecnie "Świerszczyk" jest miesięcznikiem, a z jego kolejnymi numerami można zapoznawać się w naszej czytelni. Wiem, że niektórzy z Was bardzo go polubili i chętnie czytacie śmieszne historyjki oraz odrysowujecie zamieszczone w nim obrazki.

Kilka dni temu otrzymałam od "Świerszczyka" zadanie! Mam Was zachęcić do ruchu:)
Teraz nie można wychodzić na dwór, grać w piłkę czy bawić się na placu zabaw, ale w domu też można ćwiczyć. Do ćwiczeń nie potrzeba specjalnego sprzętu, można wykorzystać wszystko, co jest wokół nas. Oto propozycje ćwiczeń w których przyrządem gimnastycznym staje się... kartka papieru - taka z bloku rysunkowego lub zeszytu:)

Gotowi? Zaczynamy!
 
1.      Weź kartkę pomiędzy dłonie. Zacznij klaskać tak, aby kartka nie upadła na ziemię. Podczas klaskania spróbuj jednocześnie spacerować, będzie odrobinę trudniej i ciekawiej.

2.      Połóż kartkę na czubku głowy i bardzo po woli zrób przysiad. Im wolniej wykonasz ten ruch, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że podmuch wiatru zwieje papier na ziemię.

3.      Zamień kartkę w latającego ptaka. Znajdź sposób, aby kartka bez podtrzymywania jak najdłużej unosiła się w powietrzu. Możesz ją podbijać lub dmuchać na nią.

Mam nadzieję, że udało się Wam wykonać wszystkie ćwiczenia?

Pozdrawiam:)

Ps. "Świerszczyk" pamięta także o Rodzicach -  zachęcam do zerkania na stronę:
 https://swierszczyk.pl/strefa-rodzica
 Mnie zaciekawił wywiad z Anną Marią Czernow - badaczką literatury dla dzieci i młodzieży. Myślę, że warto go przeczytać.
https://swierszczyk.pl/polecane-artykuly/czytanie-i-pisanie/czytanie-to-wielka-przyjemnosc
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W dniach 8‐15 maja swoje święto mają wszyscy fani czytania- właśnie wtedy w Polsce odbywa się TYDZIEŃ BIBLIOTEK . Głównym celem tego wydarze...